tel:
+86 18915445263email:
Rahman@snpu-tech.com| Item | Specifications |
|---|---|
| Wall thickness | 50mm, 75mm, 100mm |
| Standard modulus | 980mm, 1180mm, 1200mm, non-standard customizable |
| Diagonal error | ≤3mm |
| Maximum length | ≤12500mm |
| Panel material | PE polyester, PVDF (fluorocarbon), salt coated board, anti-static, stainless steel |
| Panel thickness | 0.426mm, 0.45mm, 0.476mm, 0.5mm, 0.6mm, 0.8mm |
| Filling core material | Glass magnesium strip (with a spacing of 100mm) + 5mm glass magnesium board |
| Galvanized frame | 0.7mm, customization is available for sizes ≥1.0mm |
| Corner piece | 1.0mm galvanized corner piece, ABS plastic corner |
| Resist film | 0.06mm thick, customizable for sizes greater than 0.06mm |
| Flexural bearing capacity | 1.468KN/m² |
| Adhesive strength | 0.063MPa |
| Peel performance | ≥85% — ≤95% |
| Heat transfer coefficient | 1.032W/m²·K |
| Fire resistance limit | 1.0h |
| Connection method | Mid mounted aluminum connection, male and female socket connection |
Hollow glass magnesium purification board is made of color coated board or stainless steel board as the panel, surrounded by galvanized steel strip and galvanized corner sealing, ABS plastic corner connection, filled with glass magnesium strip and double-sided glass magnesium board as the inner core layer, and manufactured through heating, pressure, curing and other processes.