tel:
+86 18915445263email:
Rahman@snpu-tech.com| Item | Specifications |
|---|---|
| Wall thickness | 100mm |
| Standard modulus | 960mm, 1160mm, non-standard customizable |
| Diagonal error | ≤3mm |
| Length | ≤12500mm |
| Panel material | PE polyester, PVDF (fluorocarbon), salt coated board, anti-static, stainless steel |
| Panel thickness | 0.426mm, 0.45mm, 0.476mm, 0.5mm, 0.6mm, 0.8mm |
| Filling core material | Double layer 12mm gypsum board |
| Galvanized frame | 1.0mm |
| Corner piece | 1.0mm galvanized corner piece |
| Resist film | 0.06mm thick, customizable for sizes greater than 0.06mm |
| Connection method | Mid mounted aluminum connection |
The 100mm metal faced double gypsum handmade return air wall panel is made of color coated board or stainless steel plate as the panel, surrounded by galvanized steel strip and galvanized corner fittings for edge sealing, filled with gypsum board as the inner core layer, and manufactured through heating, pressure, curing and other processes.