tel:
+86 18915445263email:
Rahman@snpu-tech.com| Item | Specifications |
|---|---|
| Width | 950mm / 1150mm |
| Thickness | 50mm / 75mm / 100mm |
| Density | 60–140kg/m³ |
| Length | Customized production according to user needs and engineering requirements |
| Core material | Rock wool |
| Fire prevention | 1h |
| Sound insulation | ISO 717/82 & UNI 18270/7 |
| Connection method | Tongue-and-groove splicing |
It is suitable for projects with high requirements for fire prevention. Rock wool fibers are perpendicular to the metal face plate, and high densily strip rockwoo is staggered along the length of the plate,which ensures that the rock wool Purification board has good bearing capacity,Rock wool sandwich boardhas a significant effect on reducing noise transmis-sion, especally in areas with high requirements for sound insulation. Use grade A of Fireproof rock wooand it has better sound insulation and heat insulation effect.